6-Chloronicotinamide
ALDRICH/C58002 - 98%
CAS Number: 6271-78-9
Empirical Formula (Hill Notation): C6H5ClN2O
Molecular Weight: 156.57
EC Number: 228-456-8
MDL Number: MFCD00006242
Linear Formula: C6H5ClN2O
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C6H5ClN2O/c7-5-2-1-4(3 |
| InChI key | ZIJAZUBWHAZHPL-UHFFFAOYSA |
| mp | 210-212 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | NC(=O)c1ccc(Cl)nc1 |
| Packaging: | 1 g in poly bottle |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 210-212 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


