4-Chlorobenzyl alcohol
ALDRICH/C27115 - 99%
Synonym: 1-
CAS Number: 873-76-7
Empirical Formula (Hill Notation): C7H7ClO
Molecular Weight: 142.58
EC Number: 212-852-2
MDL Number: MFCD00004652
Linear Formula: ClC6H4CH2OH
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 234 °C (lit.) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C7H7ClO/c8-7-3-1-6(5-9 |
| InChI key | PTHGDVCPCZKZKR-UHFFFAOYSA |
| mp | 68-71 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OCc1ccc(Cl)cc1 |
| Application: | Reagent for carboxyl group protection. |
| Packaging: | 25, 100 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| bp | 234 °C (lit.) |
| mp | 68-71 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

