4-Chlorobenzophenone
ALDRICH/C25007 - 99%
Synonym: (4-
CAS Number: 134-85-0
Empirical Formula (Hill Notation): C13H9ClO
Molecular Weight: 216.66
EC Number: 205-160-7
MDL Number: MFCD00000622
Linear Formula: ClC6H4COC6H5
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 195-196 °C/17 mmHg (lit.) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C13H9ClO/c14-12-8-6-11 |
| InChI key | UGVRJVHOJNYEHR-UHFFFAOYSA |
| mp | 74-76 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Clc1ccc(cc1)C(=O)c2ccccc2 |
| Packaging: | 5, 100 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| bp | 195-196 °C/17 mmHg (lit.) |
| mp | 74-76 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

