2-Chloroacetophenone
ALDRICH/C19686 - 98%
Synonym: ω-Chloroacetophenone; Phenacyl chloride
CAS Number: 532-27-4
Empirical Formula (Hill Notation): C8H7ClO
Molecular Weight: 154.59
EC Number: 208-531-1
MDL Number: MFCD00000933
Linear Formula: C6H5COCH2Cl
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 244-245 °C (lit.) |
| density | 1.324 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C8H7ClO/c9-6-8(10)7-4- |
| InChI key | IMACFCSSMIZSPP-UHFFFAOYSA |
| mp | 54-56 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | ClCC(=O)c1ccccc1 |
| Packaging: | 100, 500 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS06,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H300 - H311 + H331 - H315 - H318 - H334 - H335 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P310 + P330 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P311 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 23/24/25-36/37/38-42/43 |
| Safety Statements | 22-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 1697 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| bp | 244-245 °C (lit.) |
| mp | 54-56 °C (lit.) |
| Density | 1.324 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |




