Cyclopentanecarboxylic acid
ALDRICH/C112003 - 99%
Synonym: Cyclopentanoic acid
CAS Number: 3400-45-1
Empirical Formula (Hill Notation): C6H10O2
Molecular Weight: 114.14
EC Number: 222-269-5
MDL Number: MFCD00001371
Linear Formula: C5H9CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 216 °C (lit.) |
| density | 1.053 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C6H10O2/c7-6(8)5-3-1-2 |
| InChI key | JBDSSBMEKXHSJF-UHFFFAOYSA |
| mp | 3-5 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | OC(=O)C1CCCC1 |
| Packaging: | 5, 25, 100 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-37/39 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 200.1 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 93.4 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 216 °C (lit.) |
| mp | 3-5 °C (lit.) |
| Density | 1.053 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

