Methyl 4-chloro-4-oxobutyrate
ALDRICH/C11049 - 97%
Synonym: Methyl succinyl chloride; 3-
CAS Number: 1490-25-1
Empirical Formula (Hill Notation): C5H7ClO3
Molecular Weight: 150.56
EC Number: 216-077-0
MDL Number: MFCD00000750
Linear Formula: CH3OCOCH2CH2COCl
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 58-65 °C/3 mmHg (lit.) |
| density | 1.223 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C5H7ClO3/c1-9-5(8)3-2- |
| InChI key | SRXOJMOGPYFZKC-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | COC(=O)CCC(Cl)=O |
| Packaging: | 5, 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34-37 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3265 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 165.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 74 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 58-65 °C/3 mmHg (lit.) |
| Density | 1.223 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


