Carbohydrazide
ALDRICH/C11006 - 98%
Synonym: 1,3-Diaminourea; Carbodihydrazide; Carbonohydrazide; N,N′-Diaminourea
CAS Number: 497-18-7
Empirical Formula (Hill Notation): CH6N4O
Molecular Weight: 90.08
EC Number: 207-837-2
MDL Number: MFCD00007591
Linear Formula: CO(NHNH2)2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | crystals |
| InChI | 1S/CH6N4O/c2-4-1(6)5-3/h2 |
| InChI key | XEVRDFDBXJMZFG-UHFFFAOYSA |
| mp | 150-153 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | NNC(=O)NN |
| Application: | Carbohydrazide can be used: • As an oxygen scavenger. • In the synthesis of polydentate Schiff base ligands with various aldehydes and ligands by condensation. • In the synthesis of trifluoromethyl-containin |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H317 - H411 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 5-22-38-43-51/53 |
| Safety Statements | 36/37-61 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Supplemental Hazard Statements | EUH044 |
| Purity | 98% |
| mp | 150-153 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |



