2-Cyclohexen-1-ol
ALDRICH/C102652 - 95%
Synonym: (±)
CAS Number: 822-67-3
Empirical Formula (Hill Notation): C6H10O
Molecular Weight: 98.14
EC Number: 212-501-3
MDL Number: MFCD00001570
Linear Formula: C6H9OH
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| bp | 164-166 °C (lit.) |
| density | 1 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C6H10O/c7-6-4-2-1-3-5- |
| InChI key | PQANGXXSEABURG-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | OC1CCCC=C1 |
| Packaging: | 1, 5, 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| RIDADR | UN 1987C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 136.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 58 °C - closed cup |
| Purity | 95% |
| bp | 164-166 °C (lit.) |
| Density | 1 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


