Cyclohexene oxide
ALDRICH/C102504 - 98%
Synonym: 1,2-Epoxycyclohexane; 7-
CAS Number: 286-20-4
Empirical Formula (Hill Notation): C6H10O
Molecular Weight: 98.14
EC Number: 206-007-7
MDL Number: MFCD00005162
Linear Formula: C6H10O
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| autoignition temp. | 703 °F |
| bp | 129-130 °C (lit.) |
| density | 0.97 g/mL at 25 °C (lit.) |
| expl. lim. | 12.36 % |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C6H10O/c1-2-4-6-5(3-1) |
| InChI key | ZWAJLVLEBYIOTI-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C1CCC2OC2C1 |
| Application: |
|
| Packaging: | 25, 100, 500 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H302 - H311 + H331 - H314 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P312 + P330 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P311 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 10-20/21/22-34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2920 3(8) / PGII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Purity | 98% |
| bp | 129-130 °C (lit.) |
| Density | 0.97 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12162002 |




