1,3-Cyclohexadiene
ALDRICH/C100005 - contains 0.05% BHT as inhibitor, 97%
Synonym: 1,2-Dihydrobenzene
CAS Number: 592-57-4
Empirical Formula (Hill Notation): C6H8
Molecular Weight: 80.13
EC Number: 209-764-1
MDL Number: MFCD00001532
Linear Formula: C6H8
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 80 °C (lit.) |
| contains | 0.05% BHT as inhibitor |
| density | 0.841 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C6H8/c1-2-4-6-5-3-1/h1 |
| InChI key | MGNZXYYWBUKAII-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C1CC=CC=C1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | 1,3-Cyclohexadiene can undergo: • C-C coupling with aromatic alcohols via iridium-catalyzed hydrogen auto-transfer and with aldehydes via transfer hydrogenation mediated by isopropanol to form carbonyl addition products. • Living anionic polymerization with n-BuLi/TMEDA system to form polycyclohexadiene. • Platinum-catalyzed silaboration to form (1R,4S)-1-(dimethylphenylsilyl) • Aerobic palladium-catalyzed 1,4-diacetoxylation in the presence of cobalt tetra(hydroquinone)porphy |
| Packaging: | 5, 25, 100 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H335 |
| Precautionary statements | P210 |
| Hazard Codes | F |
| Risk Statements | 11 |
| Safety Statements | 9-16-29-33 |
| RIDADR | UN 3295BE 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 66.0 °F |
| Flash Point(C) | 18.9 °C |
| Purity | 97% |
| bp | 80 °C (lit.) |
| Density | 0.841 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |



