2-Chloroacetamide
ALDRICH/C0267 - ≥98%
Synonym: Chloracetamide; alpha-
CAS Number: 79-07-2
Empirical Formula (Hill Notation): C2H4ClNO
Molecular Weight: 93.51
EC Number: 201-174-2
MDL Number: MFCD00008027
Linear Formula: ClCH2CONH2
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C2H4ClNO/c3-1-2(4)5/h1 |
| InChI key | VXIVSQZSERGHQP-UHFFFAOYSA |
| mp | 116-118 °C (lit.) |
| Quality Level | 300 ![]() |
| SMILES string | NC(=O)CCl |
| vapor pressure | 0.05 mmHg ( 20 °C) |
| Application: | 2-Chloroacetamidecan be used as a reactant to synthesize:• 2-Amino-4-ch • 2-(Formylaryloxy)acetam • Biarylamine derivatives via aluminum triflate-catalyzed direct amination of benzhydrols. |
| General description: | 2-Chloroacetamide, also known as alpha-Chloroacetamide, is a chlorinated organic compound commonly used as a precursor in the synthesis of amides and thioamides. |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 100, 500 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() GHS06,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 - H317 - H361f |
| Precautionary statements | P201 - P280 - P301 + P310 + P330 - P302 + P352 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 25-43-62 |
| Safety Statements | 22-36/37-45 |
| RIDADR | UN 2811 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 338.0 °F |
| Flash Point(C) | 170 °C |
| Purity | ≥98% |
| mp | 116-118 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |



