L-(−)-Xylose, mixture of anomers
ALDRICH/851590 - ≥99%
Synonym: L-Xylose
CAS Number: 609-06-3
Empirical Formula (Hill Notation): C5H10O5
Molecular Weight: 150.13
EC Number: 210-174-1
MDL Number: MFCD00151096
Linear Formula: C5H10O5
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C5H10O5/c6-1-3(8)5(10) |
| InChI key | PYMYPHUHKUWMLA-WISUUJSJSA |
| mp | 150-152 °C (lit.) |
| optical activity | [α]24/D −18.7°, c = 4 in H2O |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O[C@H]1COC(O)[C@@H](O)[C@ |
| Packaging: | 5, 25 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99% |
| mp | 150-152 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352201 |

