2-(Trifluoromethoxy)ethanol
ALDRICH/776157 - 97%
CAS Number: 362631-84-3
Empirical Formula (Hill Notation): C3H5F3O2
Molecular Weight: 130.07
MDL Number: MFCD11858187
Linear Formula: C3H5F3O2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| density | 1.334 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| functional group | fluoro |
| hydroxyl | |
| InChI | 1S/C3H5F3O2/c4-3(5,6)8-2- |
| InChI key | HZAARXYRNUBDNS-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | OCCOC(F)(F)F |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 250 mg in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 10-36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 111.9 °F |
| Flash Point(C) | 44.4 °C |
| Purity | 97% |
| Density | 1.334 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |



