2-Propanol
ALDRICH/733458 - electronic grade, 99.999% trace metals basis
Synonym: sec-Propyl alcohol; IPA; Isopropanol; Isopropyl alcohol
CAS Number: 67-63-0
Empirical Formula (Hill Notation): C3H8O
Molecular Weight: 60.10
EC Number: 200-661-7
MDL Number: MFCD00011674
Linear Formula: (CH3)2CHOH
Product Type: Chemical
| assay | 99.999% trace metals basis |
| autoignition temp. | 750 °F |
| bp | 82 °C (lit.) |
| color | colorless |
| density | 0.785 g/mL at 25 °C (lit.) |
| expl. lim. | 2.0-12.7 %, 93 °C |
| form | liquid |
| grade | electronic grade |
| greener alternative category | Aligned ![]() |
| greener alternative product characteristics | Safer Solvents and Auxiliaries Learn more about the Principles of Green Chemistry . |
| impurities | ≤0.05% water water |
| InChI | 1S/C3H8O/c1-3(2)4/h3-4H,1 |
| InChI key | KFZMGEQAYNKOFK-UHFFFAOYSA |
| mp | −89.5 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)O |
| solubility | water: soluble (completely) |
| sustainability | Greener Alternative Product |
| vapor density | 2.1 (vs air) |
| vapor pressure | 33 mmHg ( 20 °C) |
| 44 mmHg ( 25 °C) |
| Application: | IPA can be used to rinse a variety of materials like gold-titanium probes, methanol fuel cells, organic semiconductors and silicon wafers. |
| Features and Benefits: | We are committed to bringing you Greener Alternative Products, which adhere to one or more of The 12 Principles of Greener Chemistry. This solvent is safe to use and thus aligns with "Safer Solvents and Auxiliaries". Click here ![]() |
| General description: | 2-Propanol (IPA) is an electronic graded solvent that is majorly used in the rinsing of semi-conductors, metals and organic polymers. |
| Packaging: | 1, 4 L in poly bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H319 - H336 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P240 - P241 - P242 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,Xi |
| Risk Statements | 11-36-67 |
| Safety Statements | 7-16-24/25-26 |
| RIDADR | UN1219 - class 3 - PG 2 - Isopropanol |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 53.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 12.0 °C - closed cup |
| Purity | 99.999% trace metals basis |
| bp | 82 °C (lit.) |
| mp | −89.5 °C (lit.) |
| Density | 0.785 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352104 |



