2-(2H-Benzotriazol-2-yl)-4-methyl-6-(2-propenyl)phenol
ALDRICH/559857 - 99%
Synonym: 2-
CAS Number: 2170-39-0
Empirical Formula (Hill Notation): C16H15N3O
Molecular Weight: 265.31
MDL Number: MFCD00236141
Linear Formula: C16H15N3O
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| density | 1.3 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C16H15N3O/c1-3-6-12-9- |
| InChI key | YKONWVIRECCMQE-UHFFFAOYSA |
| mp | 98-101 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Cc1cc(CC=C)c(O)c(c1)-n2nc |
| solubility | H2O: insoluble |
| transition temp | transition temp >270 °C |
| Application: | Covalently bondable UV light stabilizer. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 98-101 °C (lit.) |
| Density | 1.3 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12162002 |

