3-Hydroxy-3-methylbutyronitrile
ALDRICH/55624 - ≥97.0% (GC)
Synonym: β-Hydroxyisovaleronitrile
CAS Number: 13635-04-6
Empirical Formula (Hill Notation): C5H9NO
Molecular Weight: 99.13
MDL Number: MFCD00043123
Linear Formula: HOC(CH3)2CH2CN
Product Type: Chemical
| assay | ≥97.0% (GC) |
| bp | 114-116 °C/30 mmHg (lit.) |
| density | 0.959 g/mL at 20 °C (lit.) |
| functional group | hydroxyl |
| nitrile | |
| InChI | 1S/C5H9NO/c1-5(2,7)3-4-6/ |
| InChI key | CWPMDJFBWQJRGT-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)(O)CC#N |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | 3-Hydroxy-3-methylbutyron |
| General description: | 3-Hydroxy-3-methylbutyron |
| Packaging: | 10, 50 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H332 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P270 - P271 - P301 + P312 - P304 + P340 + P312 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/22 |
| RIDADR | UN 3276 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 206.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 97 °C - closed cup |
| Purity | ≥97.0% (GC) |
| bp | 114-116 °C/30 mmHg (lit.) |
| Density | 0.959 g/mL at 20 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


