Brij® S 100
ALDRICH/466387 - average Mn ~4,670
Synonym: Polyoxyethylene (100) stearyl ether
CAS Number: 9005-00-9
MDL Number: MFCD00074177
Linear Formula: C18H37(OCH2CH2)nOH, n~100
Product Type: Chemical
| density | 1.1 g/mL at 25 °C (lit.) |
| HLB | 18 |
| hydroxyl value | 13‑25 mg KOH/g |
| InChI | 1S/C20H41O2/c1-2-3-4-5-6- |
| InChI key | PSEGVHKUPXNGGJ-UHFFFAOYSA |
| mol wt | average Mn ~4,670 |
| mp | 51-54 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O(CC[O])CCCCCCCCCCCCCCCCC |
| solubility | propylene glycol and xylene: insoluble |
| Application: | Brij® S 100 may be used: • as a non-ionic surfactant to study its interactions with luminol electrochemiluminescence for bioanalysis • as a carrier material to study the formulation of nimodipine, fenofibrate, and o-vanillin using the particles from gas-saturated solution (PGSS) process • as a hydrophilic surfactant in the casting solution to prepare an asymmetric flat sheet nanofiltration membranes and to study its effects on the hydrophilic property of the poly(ethersulfone) (PES) nanofiltration membranes |
| Legal Information: | Brij is a registered trademark of Croda International PLC |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 250 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Precautionary statements | P264 - P270 - P301 + P312 - P501 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 41 |
| Safety Statements | 26-39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 51-54 °C (lit.) |
| Density | 1.1 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12162002 |


