4-Bromo-2-nitrotoluene
ALDRICH/425230 - 97%
CAS Number: 60956-26-5
Empirical Formula (Hill Notation): C7H6NO2Br
Molecular Weight: 216.03
EC Number: 262-536-3
MDL Number: MFCD00041243
Linear Formula: CH3C6H3(NO2)Br
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 130 °C/12 mmHg (lit.) |
| form | solid |
| functional group | bromo |
| nitro | |
| InChI | 1S/C7H6BrNO2/c1-5-2-3-6(8 |
| InChI key | KZNXALJXBRSMFL-UHFFFAOYSA |
| mp | 45-48 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Cc1ccc(Br)cc1[N+]([O-])=O |
| solubility | water: insoluble(lit.) |
| Application: | 4-Bromo-2-nitrotoluene may be used as a starting material in the synthesis of the following: • 4-bromo-2-nitrobenzylid • 4-bromo-2-nitrobenzalde • 4-bromo-2-chlorotoluene • 4-bromo-2-nitrobenzoic acid by oxidation • 6-bromoindole by Batcho-Leimgruber indole synthesis • 3-(4-bromo-2-nitropheny |
| General description: | 4-Bromo-2-nitrotoluene is a nitrotoluene derivative. It can be synthesized by the regioselective bromination of o-nitrotoluene. |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| bp | 130 °C/12 mmHg (lit.) |
| mp | 45-48 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


