Lithium acetylacetonate
ALDRICH/413046 - 97%
Synonym: 2,4-Pentanedione lithium derivative; Acetylacetone lithium derivative; Li(acac)
CAS Number: 18115-70-3
Empirical Formula (Hill Notation): C5H7LiO2
Molecular Weight: 106.05
EC Number: 242-008-9
MDL Number: MFCD00013496
Linear Formula: CH3COCH=C(OLi)CH3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C5H8O2.Li/c1-4(6)3-5(2 |
| InChI key | JTEOOCAGEXVCBQ-LNKPDPKZSA |
| mp | 250 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | core: lithium |
| SMILES string | [Li+].CC([O-])=CC(C)=O |
| Application: | • Lithium acetylacetonate [Li(acac)] is used in the preparation of LiMn2O4 nanoparticles. • Li(acac) covered with aluminium was used as an efficient electron injection layer in research & development of organic light-emitting devices (OLEDs). • Fabrication of electrospun graphene-embedded Li4Ti5O12 nanofibers in research & development of lithium-ion batteries has been reported. |
| Features and Benefits: | Its solubility in water enhances its effectiveness as a catalyst for organic reactions. |
| General description: | Lithium acetylacetonate is a coordination compound utilized as a precursor for producing lithium-containing materials, which finds application in organic light-emitting diodes (OLEDs), lithium-ion batteries, and as a catalyst in organic synthesis. Additionally, it serves as a stabilizer for polymeric electrolytes in lithium batteries and as a curing agent for epoxy resins. |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H315 - H319 - H335 - H361 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P312 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 63-20/21/22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 250 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |



