Ethyl 3-(trimethylsilyl)propynoate
ALDRICH/329452 - 99%
Synonym: Ethyl 3-
CAS Number: 16205-84-8
Empirical Formula (Hill Notation): C8H14O2Si
Molecular Weight: 170.28
MDL Number: MFCD00074886
Linear Formula: (CH3)3SiC≡CCO2C2H5
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 92-96 °C/28 mmHg (lit.) |
| density | 0.897 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | ester |
| InChI | 1S/C8H14O2Si/c1-5-10-8(9) |
| InChI key | QRBKPHYAIRLCLK-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCOC(=O)C#C[Si](C)(C)C |
| Application: | Ethyl 3-(trimethylsilyl)propyno |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H319 - H335 |
| Precautionary statements | P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | UN 3334 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 159.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 71 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 92-96 °C/28 mmHg (lit.) |
| Density | 0.897 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


