1,11-Dibromoundecane
ALDRICH/232467 - ≥98%
Synonym: Undecamethylene dibromide
CAS Number: 16696-65-4
Empirical Formula (Hill Notation): C11H22Br2
Molecular Weight: 314.10
EC Number: 240-745-0
MDL Number: MFCD00000224
Linear Formula: Br(CH2)11Br
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% |
| bp | 190-192 °C/18 mmHg (lit.) |
| density | 1.335 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | bromo |
| InChI | 1S/C11H22Br2/c12-10-8-6-4 |
| InChI key | SIBVHGAPHVRHMJ-UHFFFAOYSA |
| mp | −10.6 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | BrCCCCCCCCCCCBr |
| Application: | 1,11-Dibromoundecane was used in preparation of: • thermotropic main-chain polyether and has been studied by variable-temperature solid-state 13C NMR spectroscopy • discotic side group liquid crystal polymer based on poly(methyl methacrylate) • self-assembled monolayer (SAM) substrate, 11-(mercaptoundecyl)triet • SAM of a ferrocene (Fc)-porphyrin (P)-C60 triad on a gold electrode |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | ≥98% |
| bp | 190-192 °C/18 mmHg (lit.) |
| mp | −10.6 °C (lit.) |
| Density | 1.335 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

