3′-Fluoroacetophenone
ALDRICH/219347 - 99%
CAS Number: 455-36-7
Empirical Formula (Hill Notation): C8H7FO
Molecular Weight: 138.14
EC Number: 207-245-4
MDL Number: MFCD00000338
Linear Formula: FC6H4COCH3
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 81 °C/9 mmHg (lit.) |
| density | 1.126 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | fluoro |
| ketone | |
| InChI | 1S/C8H7FO/c1-6(10)7-3-2-4 |
| InChI key | HCEKGPAHZCYRBZ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(=O)c1cccc(F)c1 |
| General description: | Bioreduction of 3′-fluoroacetophenone by cells of Aspergillus terreus in phosphate buffer solution-glycerol has been reported. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 177.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 81 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 81 °C/9 mmHg (lit.) |
| Density | 1.126 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


