3-(Dimethylamino)-1,2-propanediol
ALDRICH/210218 - 98%
Synonym: (±)
CAS Number: 623-57-4
Empirical Formula (Hill Notation): C5H13NO2
Molecular Weight: 119.16
EC Number: 210-802-4
MDL Number: MFCD00004714
Linear Formula: (CH3)2NCH2CH(OH)CH2OH
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 216-217 °C (lit.) |
| density | 1.004 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | amine |
| hydroxyl | |
| InChI | 1S/C5H13NO2/c1-6(2)3-5(8) |
| InChI key | QCMHUGYTOGXZIW-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CN(C)CC(O)CO |
| Application: | 3-(Dimethylamino)-1,2-pro • synthetic cationic lipid, N-[1-(2,3-dioleyloxy)propy • indane-derived bis(oxazolines) |
| Packaging: | 25 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 23-26-27-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3267 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 221.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 105 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 216-217 °C (lit.) |
| Density | 1.004 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


