Boc-OSu
ALDRICH/20430 - ≥98.0% (CHN)
Synonym: N-(tert-
CAS Number: 13139-12-3
Empirical Formula (Hill Notation): C9H13NO5
Molecular Weight: 215.20
EC Number: 236-071-1
MDL Number: MFCD00037903
Linear Formula: C9H13NO5
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | ≥98.0% (CHN) |
| form | solid |
| functional group | imide |
| InChI | 1S/C9H13NO5/c1-9(2,3)14-8 |
| InChI key | VTGFSVGZCYYHLO-UHFFFAOYSA |
| mp | ~95 °C (dec.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(C)(C)OC(=O)ON1C(=O)CCC |
| storage temp. | −20°C |
| Other Notes: | Boc-protecting group reagent |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H317 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-43 |
| Safety Statements | 36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98.0% (CHN) |
| mp | ~95 °C (dec.) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352005 |


