Cobalt
ALDRICH/203076 - granular, 99.99% trace metals basis
CAS Number: 7440-48-4
Empirical Formula (Hill Notation): Co
Molecular Weight: 58.93
EC Number: 231-158-0
MDL Number: MFCD00010935
Linear Formula: Co
Product Type: Chemical
| assay | 99.99% trace metals basis |
| bp | 2900 °C (lit.) |
| density | 8.9 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | granular |
| InChI | 1S/Co |
| InChI key | GUTLYIVDDKVIGB-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| resistivity | 6.24 μΩ-cm, 20°C |
| SMILES string | [Co] |
| Application: | Employed in the synthesis of a metal-rich layered telluride, TaCo2Te2, which possesses ideal characteristics for photovoltaic applications, for surface scanning studies, and which may give clean and atomically flat surfaces. |
| Packaging: | 5, 25 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H228 - H317 - H319 - H334 - H341 - H350 - H360F - H413 |
| Precautionary statements | P210 - P273 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-42/43-53 |
| Safety Statements | 22-24-37-61 |
| RIDADR | UN 3089 4.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.99% trace metals basis |
| bp | 2900 °C (lit.) |
| Density | 8.9 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12141710 |



