Barium nitrate
ALDRICH/202754 - 99.999% trace metals basis
Synonym: Barium dinitrate; Barium(2+)dinitrate
CAS Number: 10022-31-8
Empirical Formula (Hill Notation): BaN2O6
Molecular Weight: 261.34
EC Number: 233-020-5
MDL Number: MFCD00003442
Linear Formula: Ba(NO3)2
Product Type: Chemical
| assay | 99.999% trace metals basis |
| cation traces | Sr: <5 ppm |
| form | solid |
| impurities | ≤3% water |
| InChI | 1S/Ba.2NO3/c;2*2-1(3)4/q+ |
| InChI key | IWOUKMZUPDVPGQ-UHFFFAOYSA |
| mp | 592 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: barium |
| SMILES string | [Ba++].[O-][N+]([O-])=O.[ |
| Application: | Barium nitrate (Ba(NO₃)₂) is used as a precursor: • For surface modification of the electrode to enhance its oxygen reduction reaction (ORR) performance. • In the synthesis of hard magnetic phase BaFe₁₂O₁₉/NiFe₂O₄ nanocomposite via co-precipitation method. |
| Features and Benefits: | • The ultra-high purity of 99.999% ensures that no impurities interfere with the combustion process, resulting in vibrant colours and consistent performance in pyrotechnic displays. • Low metal impurities minimize the introduction of contaminants during synthesis, leading to higher yields and better quality of the final products. |
| General description: | Barium nitrate (Ba(NO₃)₂) is a white crystalline inorganic compound with high purity (99.999% trace metals basis). It is highly water soluble. Upon thermal decomposition, it releases oxygen, acting as a strong oxidizing agent. Due to its ability to consistently supply Ba²⁺ ions and promote oxidation reactions, it is widely used in the synthesis of advanced ceramics, magnetic nanocomposites, and catalytic materials. Its solubility in aqueous media facilitates its use in solution-based fabrication techniques, including sol-gel and co-precipitation methods. |
| Packaging: | 25, 100 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() GHS03,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H272 - H301 - H319 - H332 |
| Precautionary statements | P210 - P220 - P261 - P301 + P310 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | O,Xn |
| Risk Statements | 8-20/22-36 |
| Safety Statements | 26-28 |
| RIDADR | UN 1446 6.1(5.1) / PGII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.999% trace metals basis |
| mp | 592 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352300 |



