Trimethylphenylammonium chloride
ALDRICH/199168 - ≥98%
Synonym: Phenyltrimethylammonium chloride
CAS Number: 138-24-9
Empirical Formula (Hill Notation): C9H14ClN
Molecular Weight: 171.67
EC Number: 205-319-0
MDL Number: MFCD00011790
Linear Formula: (CH3)3N(Cl)C6H5
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C9H14N.ClH/c1-10(2,3)9 |
| InChI key | MQAYPFVXSPHGJM-UHFFFAOYSA |
| mp | 246-248 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [Cl-].C[N+](C)(C)c1ccccc1 |
| Packaging: | 100 g in poly bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H311 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P310 + P330 - P302 + P352 + P312 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 24/25 |
| Safety Statements | 53-25-39-45 |
| RIDADR | UN 2811 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% |
| mp | 246-248 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352107 |


