3-Methoxybenzylamine
ALDRICH/159891 - 98%
CAS Number: 5071-96-5
Empirical Formula (Hill Notation): C8H11NO
Molecular Weight: 137.18
EC Number: 225-779-6
MDL Number: MFCD00008115
Linear Formula: CH3OC6H4CH2NH2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 140 °C/37 mmHg (lit.) |
| density | 1.072 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | amine |
| InChI | 1S/C8H11NO/c1-10-8-4-2-3- |
| InChI key | GRRIMVWABNHKBX-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | COc1cccc(CN)c1 |
| Application: | 3-Methoxybenzylamine was used in the preparation of 6-substituted purines. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | UN 2735PSN1 8 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 140 °C/37 mmHg (lit.) |
| Density | 1.072 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


