4-Nitrophenyl phosphorodichloridate
ALDRICH/155403 - 98%
Synonym: 4-Nitrophenyl dichlorophosphate
CAS Number: 777-52-6
Empirical Formula (Hill Notation): C6H4Cl2NO4P
Molecular Weight: 255.98
EC Number: 212-289-2
MDL Number: MFCD00007315
Linear Formula: O2NC6H4OP(O)Cl2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 182-183 °C/13 mmHg (lit.) |
| form | solid |
| functional group | nitro |
| InChI | 1S/C6H4Cl2NO4P/c7-14(8,12 |
| InChI key | NCPBESHYZRJICR-UHFFFAOYSA |
| mp | 44-45 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [O-][N+](=O)c1ccc(OP(Cl)( |
| Application: | 4-Nitrophenyl phosphorodichloridate was used to phosphorylate the derivatized resin. |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3261 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | > 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | > 110 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 182-183 °C/13 mmHg (lit.) |
| mp | 44-45 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


