Nitrilotris(methylene)triphosphonic acid solution
ALDRICH/144797 - 50 wt. % in H2O
Synonym: Nitrilotri(methylphosphonic acid) solution
Empirical Formula (Hill Notation): C3H12NO9P3
Molecular Weight: 299.05
MDL Number: MFCD00002138
Linear Formula: N[CH2P(O)(OH)2]3
Product Type: Chemical
| concentration | 50 wt. % in H2O |
| density | 1.3 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| functional group | amine |
| impurities | 10-20% aqueous inorganic acids |
| InChI | 1S/C3H12NO9P3/c5-14(6,7)1 |
| InChI key | YDONNITUKPKTIG-UHFFFAOYSA |
| pH | 0.46 |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OP(O)(=O)CN(CP(O)(O)=O)CP |
| Application: | Nitrilotris(methylene)tri |
| General description: | Nitrilotris(methylene)tri |
| Packaging: | 1 kg in glass bottle |
| Packaging: | 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H290 - H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 35 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3265 8 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Density | 1.3 g/mL at 25 °C |
| UNSPSC | 12352100 |


